Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır ?

İşletmeniz yerel işletme ise ve bulunduğu mekanda hizmet veriyorsa mutlaka Google my business faydalanmalısınız. İşletmenizin hemen Google My Business hemen oluşturmalısınız. 

Google My Business’ı kullanarak ne gibi avantajlar elde ediyorsunuz?

⦁ Google my business paylaştığınız fotoğraflar ve videolar, müşterilerinize, mağazaya inmeden önce bile işinizde, ürününüzde veya hizmetinizde 360 ​​derecelik sanal bir tur atmalarına izin verir ve bu da sizin güvenilirliğinizi artırır.
⦁ Firmanıza ait tüm iletişim bilgilerini paylaşabilirsiniz.
⦁ Google My Business, çevrimiçi varlığınızla başa çıkmanızı çok daha kolay hale getiren adwords ,Haritalar ve Arama ile yakından bağlantılıdır
⦁ Sürekli Müşterinizin sizin hakkınızda yorum yapması konusunda fayda sağlar.
⦁ Firmanıza ait çalışma saatleri ve özel günler ilgili bilgi verilmektedir.

Google Benim İşletmem Hesabımı Nasıl Optimize Ederim ?

1-Google my business ilgili bilgiler tutarlı ve güncel olmalıdır.
2-Yüksek Kaliteli Görüntüler
3-Süreklilik
4-Gelen Müşterilerinizden yorum alma

1. Google My Business Profilinizi Güncel Tutmalısınız.

Doğru, kapsamlı ve güncel bilgilerle mükemmel bir profil oluşturmak, Google İşletme sayfanızı optimize etmenin ilk adımıdır.Profiliniz, kullanıcıların Google’da işletmenizi ararken ilk karşılaştıkları şey. Google My Business profilinizin birkaç bölümü var, bu yüzden doldurmanız gereken gerekli bölümlerle başlasak nasıl olur:
⦁ İsim : – İşletme listenizin adı başka bir şeyin üstünde olmalıdır. En güvenli ve en akıllı bahis, şu anda web sitenizde listelenenler ile tutarlı olmasını sağlamak olacaktır.
⦁ Adres : – Bir sonraki temel bilgi İş yerinizi Google my business ye doğru şekilde sabitleyin.
⦁ Telefon numarası : – İdeal olarak, siz ve müşterileriniz arasındaki engelleri ortadan kaldırmak için yeterli bilgi istiyorsunuz. Bu notta, telefon numaranızı eklemeyi unutmayın. Daha önce belirtildiği gibi, müşteriniz Google My Business profilinizdeki tıklanabilir telefon numarası ve adresinizi ekleyin
⦁ İşletme kategorisi : – Seçtiğiniz kategori, işletmenizi açıklar ve sunduğunuz hizmetleri arayan müşterilere sizi bağlar. Unutmayın, işletme kategoriniz, Google’daki yerel sıralamanızı etkileyebilecek birçok faktörden biridir. Bu nedenle, bir işletme kategorisi eklerken anahtar kelime stratejinizi göz önünde bulundurmalısınız.
Bir kategori seçerken dikkatli olmasınız. Örneğin, Ankara Çankaya bulunan bir balık restaurant işletiyorsanız, “Restaurant ” yerine, birincil kategoriniz olarak “Balık Restaurant” nı seçersiniz.

⦁ Açıklama : – Google My Business, listenizde 750 karakterden fazla bilginin görüntülenmesine izin verir. “Açıklama” bölümü normal olarak, markanın veya işletmenin amacını yansıtan göz alıcı bilgilerden oluşur. Bunu anahtar kelimelerle doldurmamanızı tavsiye ederim, ancak arama görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olurken, işinizi doğru bir şekilde yansıtmak için en az bir doğru arama terimi eklemeyi unutmayın.
Not: – Google, açıklamadaki yalnızca ilk 250 karakteri bilgi panelinde görüntülenir bu yüzden 250 ilk bilgi çok önemlidir.

Yukarıdaki öğelere ek olarak, sektörünüze bağlı olarak Google My Business profilinize web sitesi URL’si, çalışma saatleri, kullanılabilirlik vb. Bilgileri de ekleyebilirsiniz.
2. Paylaştığınız bilgilerin Web’de Tutarlı Olduğundan Emin Olun
Tek bir yerel girişiniz veya yüzlercesini bilgi ayrıntıları (isim, adres ve telefon numarası) içinde tutarsızlıklar hiçbir şekilde yönetmek ister – Eğer edecek web’de paylaşmak olumsuz sıralaması aramanızı etkileyecek

3. Google My Business Optimizasyon İçin Uygun, Yüksek Çözünürlüklü Görüntüler Yükleyin

Gerekli bilgileri girişinize ekledikten sonra, Google My Business sayfanızın görsel yönüne geçebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Aklında tut; hiçbir liste fotoğrafsız tamamlanmadı!
Girişlerinde fotoğraf bulunan işletmeler, saygın olarak kabul edilebilecek ve% 35 daha fazla tıklama alabilecek şekilde 2 kat daha fazla olduğu söyleniyor, insanlara işletmenizin gerçekte nasıl göründüğü ve sizden hangi ürün ve hizmetleri bekleyebilecekleri hakkında fikir vermek için bir profil fotoğrafı, logo, kapak fotoğrafı ve genel fotoğraflar yüklediğinizden emin olun.Daha fazla kullanıcı çevrimiçi olarak işinizi düşünüyor olabilir, daha çok ilgileneceklerdir.

Profesyonel ipucu – girişinize eklediğiniz fotoğraflar Google’ın en iyi uygulamalarını izlemelidir:
⦁ Görüntüler JPG veya PNG formatında olmalıdır
⦁ Resimlerin boyutu 10 KB ile 5 MB arasında olmalıdır
⦁ Fotoğrafların minimum çözünürlüğü 720×720 piksel olmalıdır
⦁ Fotoğraf iyi odaklanmalı ve iyi aydınlatılmalıdır ve hiçbir değişiklik veya aşırı filtre kullanımı olmamalıdır.

google my business nasil kullanilir

4. Google My Business Optimizasyon İçin Yorum Toplayın

Google My Business sayfası incelemeleri genel pazarlama karışımınız için çok önemlidir!
Google İşletme Listesinde incelemeleri neden kucaklamanızı gerektiğine ilişkin gerçekten basit:
⦁ Organik ve ücretli arama sonuçlarında daha fazla görünürlük sunarlar
⦁ Markanıza ve ürünlerinize olan güveni ve tüketici güvenini arttırırlar.
Kısacası, İyi incelemeler = Sayfa içi dönüşümlerin daha iyi olması nedeniyle iyileştirilmiş satışlar .
Bu incelemeler, Google’da bir işletme, hizmet veya ürün aramak için google arama yaptıklarında görmek üzere herkes için ön ve merkezde görünür. Bu yıldız derecelendirmeleri ve çevrimiçi incelemeler, tüketicilerin rakipleri hızlı bir şekilde karşılaştırmasını kolaylaştırır ve bir işletmenin güvenilir olup olmayacağını ve ürünlerinin veya hizmetlerinin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu bilir.
Peki nasıl daha fazla Google yorumu toplarsınız?
Basit. Bu adımlarla başlayın:
⦁ Mutlu müşterilerinizden Google İşletme sayfanız hakkında bir inceleme bırakmalarını isteyin. İşiniz için onların geri bildirimlerinin önemini vurgulayın! Yorumlarının, işinizi bulmak için hizmetlerinize ihtiyacı olan kişilere nasıl yardımcı olduğunu söyleyin.
⦁ İyi, kötü veya tarafsız olup olmadıklarına bakılmaksızın, listenizdeki tüm incelemelere yanıt verin.

 

5. Google’ın yönergelerini ihlal etme

Google My Business hesabınızın kalıcı olarak askıya alınmasına yol açabilecek her türlü cezai suçtan kaçının. Hesabınızın askıya alınması iş için çok stresli ve kötü olabilir. Bu nedenle, Google İşletme girişinizi optimize etmek için yaptığınız her şeyin kesin GMB kurallarına uyduğundan emin olun.
Google’ın kurallarını okuyunuz; böylece , Google İşletme’de neleri temsil ettiğinizi ve neleri temsil edemeyeceğinizi tam olarak anlayabilirsiniz.
Kaçınılması gereken başlıca şeyler şunlardır:
⦁ Google My Business listenizde anahtar kelimelerin aşırı kullanımı.
⦁ Aynı işletme yeri için birden fazla Google İşletme girişimin olması.
⦁ Potansiyel veya mevcut müşterilerle taciz etmek, kötüye kullanmak veya güvenilmez taktikler kullanmak.
⦁ Kapı bekletmeyi gözden geçirin, yani ⦁ negatif değerlendirmeleri filtrelemek için üçüncü taraf bir platform kullanın .
Sağduyulu kullanın ve sistemi oynatmaya çalışmayın veya ek listeler almayın; muhtemelen Google’ın sağ tarafında kalırsınız.

6. Google My Business sayfanıza içerik gönderin

Çevrimiçi bir işletme arayan kişilerin, en son yayınlarını temel alarak değerlendirecekleri muhtemeldir. Google My Business hesabınıza kaliteli, alakalı ve kullanışlı içerik gönderdiğinizden emin olun. Önemli olan, ürün veya hizmetinizi vurgulayan, işle ilgili gelecek olayları sergileyen, yeni bir şirketin ilerlemesini güncellemek için ilgili ve yüksek kaliteli medyayı Gönderi oluşturmaya başlamak için,
⦁ Google My Business hesabınıza giriş yapın.
⦁ Gönderi oluştur seçeneğini tıklayın ve oluşturmak istediğiniz gönderi türünü seçin.
Google My Business, metin, fotoğraf, video, etkinlik, teklif ve gönderinize bir düğme eklemenizi sağlar.
⦁ Her alana tıklayın ve paylaşmak istediğiniz bilgiyi girin.
⦁ Google My Business sayfanızda nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinmek için yayınınızın önizlemesini de görebilirsiniz.
⦁ Yayınınızın nasıl göründüğünden memnun kaldığınızda yayınla’yı tıklayın.
Gönderinizi yaparken, şunları yapmalısınız:
⦁ Ortamı aşağıdaki boyut gereksinimlerine sahip olarak yüklemeyi düşünün:
Minimum: 400×300 piksel ve 10 KB boyut sınırı.
Maksimum: 10000×10000 piksel ve 25 MB boyut sınırı.
⦁ Google’ın her yazı için maksimum 300 kelimeye izin verdiğini ve bu nedenle de dikkat çekici olmasını sağladığını unutmayın.
Harika bir Google My Business postası oluşturmak için önemli olan her şeyi bildiğinizden, işletme bilgilerinizi insanlarla paylaşmaya başlayın ve satışlarınızı artırın.

7. Google My Business listenizi öngörülere göre optimize edin

Google My Business, kullanıcıların Google’daki işletme bilgilerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu gerçekten anlamanızı sağlayan her gönderi hakkında size inanılmaz bilgiler veren şaşırtıcı yerleşik araçlara sahiptir.
Google My Business  görüşlerini kullanarak şunları keşfedebilirsiniz:
⦁ Müşteriler işinizi nasıl arar?
⦁ Müşteriler işletme girişinizi Google’da nerede görüntüler?
⦁ Müşteriler işletme girişinizi ziyaret ettiğinde, sitenizi ziyaret etse, yol tariflerini tıklattığında, fotoğraflara baktığında veya sizi aradığında hangi etkinlikleri gerçekleştirir?
⦁ Müşterilerinizin yaşadığı alanlar?
⦁ Google’ı kullanan kişiler işletme listenizi ziyaret ederken?
Bu öngörülere dayanarak, girişinizi her zaman optimize etmeniz gerekir. Örneğin, birçok kişi yol tarifini ararsa, listedeki adresin yeterince ayrıntılı olmadığı sonucuna varabilirsiniz.
Sonuç
Google My Business sayfanızı optimize etmek, çevrimiçi görünürlüğünüzü geliştirmek için çok önemlidir. Google My Business optimizasyonuna yönelik bu 7 ipucu sizi rakiplerinizin önüne geçirir ve Google arama ve haritalarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur (SEO’nuzu geliştirin). Kullanmak için bu tavsiyeyi koyun; GMB anlayışınızda ve mağazanızda bazı kazançlar görmeyi beklemelisiniz.