İnstagram Satış Nasıl Yapılır ?

E-ticaret’in ivme kazandığı son yıllarda, büyümeye çalışan küçük çaplı birçok marka farklı kanallardan üzerinden satışını artırmayı hedefliyor. Online alışverişlerin ötesine geçerek sosyal mecralar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin sayısı da çoğaldı. Günümüzde birçok instagram kullanıcısı artık, bu platform üzerinden alışverişini gerçekleştiriyor. İnstagram hesabında belli bir kitle ve gelire ulaşan birçok küçük marka instagramdan satış seçeneğiyle kendini büyütmeyi başarmış durumda.

İnstagramın günlük ziyaretçi sayısı ve paylaşılan gönderi sayısına baktığınızda ürün alıp satmak için ne denli uygun bir platform olduğunu görmeniz zor olmuyor. Bir işletme sahibiyseniz ve sosyal kanallardan hedefinize nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, işe instagramdan satış yapan tecrübelerden yararlanarak başlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ticari bir instagram hesabı açmalısınız. İnsanlar bu hesap üzerinden arama yaparak size kolayca ulaşabilmeli ve satış potansiyeliniz bu sayede artmalı. Daha sonra ise satışını yapacağınız ürünlerin kaliteli görsellerini ekleyip, açıklama bölümünde ürünle ilgili ayrıntılara yer vermeniz güvenilirliğiniz açısından önemlidir. İnstagram hesabınızda aktif olarak gönderi paylaşmanız ve müşteri memnuniyetine yer vermeniz, kısa sürede hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayabilir. Sistemini bu şekilde oluşturduğunuz instagramdan satış yöntemini daha ileri boyuta taşımak için reklamlardan da yararlanabilirsiniz.

 

instagram satis nasil yapilir
instagram satış yapmanın püf noktalari

 

İnstagram’dan Satış Yaparken Biyografinizi Geliştirin

İnstagramdan satış yapma işlemi sadece ticari bir hesaba sahip olmakla bitmiyor. Bunun yanı sıra biyografi kısmı için dikkat çekici şeyler hazırlamak da gerekiyor. Bir diğer husus ise profil resmi oluyor. İnstagramdan satış yapan ticari hesaplar, amacına uygun bir fotoğraf ile profili desteklerse güvenilirlik açısından çok daha iyi olacaktır.

İnstagram’dan Satış Yaparken Uzman Olduğunuzu Gösterin

İnstagram’da bir kimlik oluştururken de satış yaparken de insani yönünüzü sergilemeniz sizin yararınıza olacaktır. İnstagram kullanıcıları, instagramdan satış yapan marka ve işletmeleri yakından takip etmeyi tercih ediyor.  Siz de instagramdan satış yapan bir işletme olarak kullanıcılarınızın ihtiyacı olan ürünleri önceden belirleyerek, onları düşünüp gönderi takvimi oluşturabilirsiniz.

İnstagramdan Satış Yaparken Hesabınızı İhmal Etmeyin

E- ticaret alanında yükselip gelir elde etmeye odaklanırken, instagram hesabınızı da yönetmeyi unutmayın. Çünkü kullanıcılar ürün alırken, alışveriş yapacağı hesabın hareketlerine de dikkat ediyor. Paylaşacağınız her bir gönderi instagramdan satış için size artı sağlarken bir yandan da farkındalık oluşturarak sizin daha fazla kullanıcıya erişmenizi sağlıyor. Göze ne kadar hitap ederseniz, bu alandaki başarınız da o denli yüksek olacaktır. Bu nedenle kendi hesabınızda sık sık ürün görselleri paylaşmayı ve hatta zaman zaman çekilişler düzenlemeyi ihmal etmeyin.

İnstagram’dan Satış Yaparken Hashtag Kullanın

İnstagramdan satış yapmanın gerekliliklerini yerine getirmek kadar hashtag kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle paylaştığınız her gönderiye hashtag eklemeniz sizin daha çok kullanıcıya ulaşmanız için oldukça önemli. Sektörünüze uygun hashtagler için kısa bir araştırma yaparak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ürünlerinizle ilgili hashtagler kullanmanın da size faydası olduğunu söylemek mümkün.