Günümüzde teknolojinin dur durak bilmeyen gelişimiyle birçok yeni sosyal platform kuruluyor. Pinterest de bu anlamda hem Avrupa’da hem de Amerika’da çok sayıda kullanıcıya sahip sosyal ağların başında geliyor. Pinterest kurulduğu zaman kullanıcılarına sınırlı bir alanda hizmet sunuyordu. Yani pinleme özelliğiyle oldukça sınırlı bir alanda tablolardan oluşan bir görünüm elde ediliyordu. Pinterest bu pinleme özelliğiyle diğer sosyal mecralardan ayrı tutuluyor. Dilediğiniz görseli ya da videoyu paylaşabileceğiniz Pinterest’te, içeriğiniz panoya ekleniyor ve kategorisine göre ayrıştırılabiliyor. Pinterest’te neler paylaşabileceğinizi merak ediyorsanız bu soruyu şöyle yanıtlayabiliriz.

Genellikle kadın kullanıcılar yemek tarifi, dekorasyon, moda, sanat gibi alanlarda paylaşım yapıyor. Kısa sürede çok sayıda kullanıcıya ulaşan ve 2012 yılında Webby ödülüne layık görülen bu platform, kendini geliştirerek panolara kapak fotoğrafı ekleme özelliğini de bünyesine kattı. Birçok yeniliği adım adım gerçekleştiren Pinterest’te cinsiyet seçimi yaparak görsel aramanızı özelleştirebilirsiniz. 2016 yılında dünyanın en çok tıklananları arasında yerini alan Pinterest, bugün hala varlığını koruyor. Pinterest’i kullanabilmeniz için öncelikle pin ve pano kelimeline aşina olmalısınız. Pin sayesinde internette bulduğunuz görselleri kendi hesabınızda saklayabilirsiniz. Pano ise pinlerin gruplanarak toplandığı yere verilen addır.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterestle özdeşleşen pin ve pano kavramlarının ne anlama geldiğini öğrendiğinize göre platformun nasıl kullanıldığına geçebiliriz. Pinterest için her şeyden önce www.pinterest.com a giderek hesap açmanız gerekiyor. Burada karşınıza Google, Facebook ya da kullanıcı adı seçenekleri çıkacak buna karar vererek üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Facebook ile üye olmak isteyenlerin facebook hesabının aktif olması gerekiyor. Eğer e posta seçeneği kullanılacaksa e posta ve şifre girmeniz gerektiğini unutmayın. Size gelecek confirm adlı onay e postasını onayladıktan sonra üyelik işleminizi tamamlamış olacaksınız. Bu adımdan sonra artık Pinterest uygulamasını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Keşfetmek için herhangi bir sınırlamanız bulunmuyor. Hem PC’de hem de mobil cihazlarda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Pinterest uygulaması Amerika ve Avrupa’da çok popüler olmasına karşın Türkiye’de aynı talebi göremiyor. Ancak Pinterest Türkçeyi de unutmayarak gerekli desteği Türkiye’ye sağlamayı sürdürüyor. Pinteresti kullanmaya başlamak için girişinizi yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise sağ üst köşeden konu başlığınızı seçerek dilediğiniz Türkçe görseli aratabilirsiniz. Karşınıza çıkan görseller arasından beğendiğinizi büyük olarak görüntülemek istiyorsanız, resmin ortasındaki büyüteç işaretini kullanabilirsiniz. Eğer altta çıkan kırmızı pin tuşuna basarsanız, resmin bulunduğu panoya yönlendirilirsiniz. Görseli kendi hesabınızda saklamak için ise, sol üst köşede yer alan “pin it” tuşuna tıklamanız gerekiyor. Bu sayede görseli ya da videoyu kendi hesabınızda tutabilirsiniz. Ancak bu aşmada karşınıza bir soru ekranı çıkacak “nereye ekleyelim”. Kendiniz bunu hangi panoya eklemek istiyorsanız bu sayfadan seçebilirsiniz. Diğer uygulamalarda çıkan dosyalama özelliğinin buradaki adı pano olduğu için, siz de bu yöntemle görseli kendi hesabınızda saklamış oluyorsunuz.